miercuri, 4 decembrie 2013

Proiect de lectie - imaginatia



PROIECT DE LECTIE


Data:  04.01.2013;
Clasa: aXa;
Disciplina: Psihologie;
Subiectul lectiei: Imaginatia;
Tipul lectiei: Predare de cunostinte;
Obiective: sa defineasca imaginatia, reliefand principalele caracteristici ale acestui proces (O1); sa clasifice formele principale ale imaginatiei (O2); sa exemplifice situatii de viata in care au folosit resursele imaginatiei (O3);
Resurse metodologice: expunerea (O1), expunerea si lucrul individual si in grup (O2), prezentare scurt film drept exemplificare (O3);                                                                                                   
Resurse materiale: videoproiector, prezentare PPT, fisa de lucru, filmulet
Forma de organizare: frontal si in grup
Evaluarea activitatii:
Timp: 20 min
Locul desfasurarii: sala de clasa
Resurse bibliografice: 1. Anitei Mihai, “Fundamentele psihologiei”, Ed. Universitara, Bucuresti, 2010.
                    2. Zlate Mielu, “Fundamentele psihologiei”, Ed. ProHumanitate, Bucureşti, 2000.


  
DESFASURAREA  ACTIVITATII
                                                       Model 1




Etapele activitatii



Timp (minute)

Activitatea propunatorului

Activitatea elevilor
Dialog cu elevii












Predare de notiuni


Exercitiu practic

Expunere film



3 min








3 min




10 min



5 min


4 min
Ii indemnam pe elevi sa reflecteze asupra ce presupune imaginatia:
A produce ceva nou, ce încă nu există; -A aminti ceea ce a existat, dar nu mai există în prezent; -A înţelege ceea ce este dincolo de real; -A completa elementele care lipsesc dintr-un întreg; -A anticipa, a proiecta în viitor; -A depăşi realul- spre posibil; -A visa; -A combina, a transforma
Ii intrebam pe elevi daca viata ar fi posibila fara imaginatie si ii incurajam sa exemplifice momente grele din viata lor pe care le-au depasit cu bine prin imaginatie
Proiectam prezentarea, prezentam definirea imaginatiei cu caracteristicile aferente si enuntam formele imaginatiei

Impartim fisele de lucru, ii determinam pe elevi sa-si foloseasca imaginatia

Proiectam un film prin care este exemplificata folosirea imaginatiei in stiuatii reale
Asculta, se gandesc, isi enunteaza opinia formuland raspunsuri




Reflecteaza, Exemplifica


Noteaza


Completeaza exercitiile apeland la imaginatie

Urmaresc cu atentie filmul